Autocad MEP Metraj Tanımlama

By | 5 Nisan 2016

Manage menüsünden Style Manager tuşuna basalım. Açılan menüden Documentation Objects seçeneğinden, Schedule Table Styles seçeneğini seç, Mouse sağ tuşuna basarak ‘New’ seç, Pipe ismini gir.1

Sağda açılan seçeneklerden,

2

 

General : Metraj isminin yazıldığı ve değiştirildiği yerdir.

Default Format: Metraj almak istediğiniz tablonun yazı sitilinin ayarlandığı yerdir.

Applies to: Metrajını almak istediğimiz seçeneklerin kutucukları tıklanır. (Örng: PIPE)

Colums: Metraj sıralamasının ayarlandığı yerdir.( Applies to seçeneğinden herhangi bir obje seçilmediyse add column seçeneği aktif olmaz. (Bu kısımdan pipe seçelim) İnclude quantity column seçeneğinin kutusu seçilir. Bu seçenek metraj adetleri gösterir. Daha sonra Add Column tıklanır. Çıkan menüden metrajını almak istediğiniz objeler seçilir ok tuşuna basılır. (Örng. Pipe Size) birden fazla obje girmek için bu işlem tekrarlanır.

Eğer aradığımız objeler menüde yok ise yapmamız gereken işlem;

Manage/Style Manager/ Documentation Objects/Property Set Definitions seçilir. Alt seçeneklerinden metrajımız PIPE ile ilgili olduğu için Pipe Object seçilir. Yan tarafında açılan menüden Definition seçenegi tıklanır. Menünün sağında bulunan altdan ikinci simge ( Add Automatic Property Definition) seçilir çıkan menüden eklemek istediğimiz obje seçilir ve eklenir. Tekrar Schedule Table Styles menüsüne dönülür. Pipe seçilir yanda açılan menüden column seçeneğine gidilir eklenmek istenen obje seçilir.

Yapılan seçimler bitirildik den sonra ok tuşuna basılıp çıkılır. Metraj almak için Annotate menüsüden Schedules tıklanır. Çıkan metraj tiplerinden biri seçilir. Açılan properties seçeneğinden style kısmından yarattığınız metraj ( pipe ) seçilir. Plandan metrajını almak istediğiniz objeler seçilir. Sol tuş ile boş bir yere bırakılır. Tablo seçilir. Sağ tuşa basılır. Çıkan seçeneklerden Add All Property sets seçeneği tıklanır. İstenilen metraj alınmış olur.

 

3

 

4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir