Monthly Archives: Şubat 2015

Kanalda Sistem Yaratmak Nasıl Yapılır ?

 

 

Kanal çizmeye başlamadan önce sistem yaratmak ve yaratılan sistemleri kullanarak çizim yapmak çok önemlidir. Sistemli çalışmak kullanıcıya çok büyük avantaj sağlar. Örnek verelim çizim yapacağınız binada 50 adet santral 30 adet fan bulunduğunu düşünelim. Sadece AHU-01 üfleme kanalına izolasyon ekleyeceksiniz. Eğer sistemli çizim yaptıysanız program çok basit iki komut ile bu sistemin tamamını seçmenizi sağlar. Bütün kanalları aynı sistemde çizdiğinizi düşünürsek ahu-01 üfleme kanalını tek tek seçmeniz gerekir.

 

Kanalda sistem yaratmak;

Komut satırına STYLEMANAGER komutunu girip enter tuşuna basalım. Karşımıza bir menü gelir.

HVAC Objects seçeneğinin solundaki ‘’ + ‘’ kutusuna basılır.

style manager-1

Duct Part Routing Preferences ;

Yuvarlak , kare ve oval kanallarda, kullanmak istediğiniz Dirsek, Tee, redüksiyon parçalarının ayarının yapıldığı yerdir.( daha önceden yaratılmış isimleri kullanabilirsiniz yada yeni bir isim kendiniz oluşturabilirsiniz. Mouse Duct Part Routing Preferences üzerindeyken sağ tuşa tıklanır ve new seçeneği seçilir. Girmek istediğiniz isim yazılır.)

style manager-2

Duct Rise Drop Styles ;

Çizilen kanalların kolon olarak görünüşlerinin ayarlandığı yerdir.

Duct System Definitions;

Çizmek istenilen kanal sistemlerinin yaratıldığı yerdir.( örnek , AHU-01-ÜFLEME)

Mouse Duct System Definitions üzerindeyken sağ tuşa tıklanır ve new seçeneği seçilir. Girmek istediğiniz sistem adı yazılır.

style manager-3

Design Rules;

Sisteme bir grup adı , layer adı vermenize yarayan bir seçenektir.

Rise and Drop ;

Kanalın  dik olarak çizildiğindeki görünüşünü ayarlar.( Örnek, Yaratılan sistem üfleme ( supply) kanal  ise supply seçmelisiniz. )

 

Routing Prefeence;

Duct System Definitions menülerinden Routing Preference seçeneğini, ayarlarını yaptığınız Yuvarlak , kare ve oval kanallardan hangisini düzenlediyseniz onu seçmelisiniz.

 

 

Kanal Çizerken Tek Taraflı Redüksiyon Kullanmak

kanalda_reduksiyon

 

Komut satırına duct yazıp enter tuşuna basalım. Add seçeneğini seçelim Mouse sol tuşu ile başlangıç noktasını A’yı seçelim ve properties menüsünden width- 150 ve heigth- 150 seçelim ve B noktasına kadar gelip Mouse sol tuşuna basalım. Komutdan çıkmadan Properties seçeneğinden width 300 yapalım ve justification kısmından justify’yi Top Left yapalım. C noktasına geldiğimizde mouse sol tuşuna basalım.