Autocad MEP Etiketleme Yapımı (Tag Verme)

Komut satırından ‘ATTDEF’ komutu girilir. Çıkan menüden (Tablo-1) TAG ve prompt kısmına tabloda Görülen ‘DuctObject:BottomOfDuct’ yazılır.( kanal alt kotunu Yazdırmak istiyoruz) ok tuşuna basılıp etiketi yapıştırmak İstediğimiz boşlukta Mouse sol tuşuna basılır. Etiket Verirken birden fazla veriyi almak istiyorsanız( Örng. Kanal ebatları) ‘DuctObject:BottomOfDuct’ yazısı bir alt satıra kopyalanır. İçine girilir ‘DuctObject:DuctSize’ olarak değiştirilir. Komut satırından ‘Block’ komutu girilir… Read More »

Autocad MEP Boru (Pipe Çizmek)

Komut satırına PIPE yazıp enter tuşuna basalım. Komut satırında çıkan seçeneklerden ADD (A) yazıp enter tuşuna basalım. Properties menüsü açılır. General/System: Yaratmış olduğunuz sistem ismi seçilir.’ ( Örn: ısıtma gidiş) Dimensions/ Routing preference : Tanımlanmış olan boru tipleriniz seçilir. ( Örn:Galvaniz boru) Dimensions/Nominal Size: Boru çapı seçilir. Placement: Boru kotu girilen kısımdır. Placement/Justify: Boru çizerken çap büyütmek İstediğimizde… Read More »

Autocad MEP Metraj Tanımlama

Manage menüsünden Style Manager tuşuna basalım. Açılan menüden Documentation Objects seçeneğinden, Schedule Table Styles seçeneğini seç, Mouse sağ tuşuna basarak ‘New’ seç, Pipe ismini gir. Sağda açılan seçeneklerden,   General : Metraj isminin yazıldığı ve değiştirildiği yerdir. Default Format: Metraj almak istediğiniz tablonun yazı sitilinin ayarlandığı yerdir. Applies to: Metrajını almak istediğimiz seçeneklerin kutucukları tıklanır. (Örng: PIPE) Colums:… Read More »

Kanalda Sistem Yaratmak Nasıl Yapılır ?

    Kanal çizmeye başlamadan önce sistem yaratmak ve yaratılan sistemleri kullanarak çizim yapmak çok önemlidir. Sistemli çalışmak kullanıcıya çok büyük avantaj sağlar. Örnek verelim çizim yapacağınız binada 50 adet santral 30 adet fan bulunduğunu düşünelim. Sadece AHU-01 üfleme kanalına izolasyon ekleyeceksiniz. Eğer sistemli çizim yaptıysanız program çok basit iki komut ile bu sistemin tamamını seçmenizi sağlar. Bütün… Read More »

Kanal Çizerken Tek Taraflı Redüksiyon Kullanmak

  Komut satırına duct yazıp enter tuşuna basalım. Add seçeneğini seçelim Mouse sol tuşu ile başlangıç noktasını A’yı seçelim ve properties menüsünden width- 150 ve heigth- 150 seçelim ve B noktasına kadar gelip Mouse sol tuşuna basalım. Komutdan çıkmadan Properties seçeneğinden width 300 yapalım ve justification kısmından justify’yi Top Left yapalım. C noktasına geldiğimizde mouse sol tuşuna basalım.

Autocad Mep Kanal Çizme Püf Noktaları

KANAL ÇİZMEK; Duct yazıp  enter tuşuna basalım. Komut satırında çıkan seçeneklerden Add(A) seçeneğini seçelim. Sol taraf da properties seçeneğini göreceksiniz. Dimensions kısmında; Routing preference:  Standard seçilidir. Bu kısımda kanalın dirsek, redüksiyon, tee gibi malzemelerin ayarlarının yapıldığı yerdir.( stylemanager seçeneği anlatıldığında öğreneceksiniz) Shape: Kare, yuvarlak, ve oval kanal seçeneklerinin seçildiği yer( kare kanal çizecekseniz rectangular, yuvarlak kanal çizecekseniz round ,… Read More »